Ostrzegawcza odzież odblaskowa
Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy zatrudnionym osobom, wykonującym swoje obowiązki poza budynkami oznacza m.in. wyposażenie ich w odzież ostrzegawczą. Po zachodzie słońca widoczność osób ubranych w ciemne stroje (a większość odzieży roboczej dostępna jest w ciemnej kolorystyce) maleje, po zapadnięciu zmroku wynosi tylko 30 m (prowadzący pojazdy dobrze wiedzą, że jest to odległość, która nie daje żadnych szans na reakcję). W odblaskowych ubraniach, umożliwiających dostrzeżenie z odległości 150 m poruszają się więc pracownicy, którzy wykonują obowiązki służbowe w miejscach, gdzie w dzień i w nocy występuje zagrożenie potrącenia przez poruszające się obiekty, maszyny np. ratownicy medyczni, rolnicy, kierowcy samochodów ciężarowych, pracownicy lotniska, pracownicy firm budowlanych.
Odzież ostrzegawcza - co to za odzież
To odzież zaliczana do indywidualnych środków ochrony, spełniająca wymagania zawarte w dyrektywie 89/686/EWG oraz w normie PN-EN ISO 20471:2013. Kurtki, kamizelki, spodnie i czapki odblaskowe posiadają specjalną konstrukcję umożliwiającą skuteczne wizualne sygnalizowanie obecności pracownika tzn. wykonane są z dwóch rodzajów materiałów. Pierwszy w intensywnie kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym posiada właściwości fluorescencyjne i stanowi tło dla elementów odblaskowych (powierzchnia musi wynosić co najmniej 0,5 m2), drugi jest materiałem odbijającym światło (powierzchnia musi wynosić 0,13m2). Kiedy na drodze pojazdu poruszającego się w sposób prawidłowy tj. z zapalonymi światłami znajdzie się pracownik ubrany w odblaskową odzież, światło z reflektorów zostanie odbite w kierunku źródła i w ten sposób szanse na uniknięcie wypadku są bardzo duże. Odzież ostrzegawcza jest odzieżą trwałą, odporną na działanie promieni słonecznych, uszkodzenia mechaniczne i z racji tego, że jest odzieżą w jasnych kolorach i wymaga od czasu do czasu czyszczenia, odporną na działanie środków chemicznych.
Odblaskowa odzież - rodzaje
Ze względu na występujące w naszej szerokości geograficzne różne pory roku, dostępne są różne rodzaje odzieży ostrzegawczej - są takie, które można nosić latem, są i takie, które można z powodzeniem nosić zimą. Różnorodność fasonów z kolei daje możliwość dopasowania ubrań do warunków pracy, rodzaju wykonywanych czynności oraz do indywidualnych potrzeb np. pracownik, który powinien być wyposażony w spodnie odblaskowe może wybrać model do pasa lub spodnie ogrodniczki.
Ilość potrąceń przez pojazdy i maszyny w pracy i na drodze wciąż stanowi duży odsetek wypadków - noszenie odzieży odblaskowej przez wszystkich poruszających się w strefach niebezpiecznych, choćby tylko kamizelki, może niekorzystne zmienić statystyki.
(Wpis sponsorowany)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Dane te przetwarzane są dobrowolnie.